+90 (216) 527 79 50

info@ucgenbacahavalandirma.com

Radyal Vantilatör

border_img

Fanlar havanın pervane üzerinden akış doğrultusuna bağlı olarak, aksiyel fan (eksenel fan) ve radyal fan (santrifüj) olarak gruplandırılır.

Radyal fanlar basınç farkı oluşturur. Bunun sonucunda meydana gelen hava etkisi eksenel yönde olmaz santrifuj yani (merkezkaç) dediğimiz kuvvet doğrultusunda işlevini görür.

Bu fanlarda da pompalardaki gibi döner bir çark ve o çarkın içinde bulunduğu helezonik bir yuvabulunmaktadır. Hava veya gaz eksene paralel olarak merkezden girer, basınçlandırılarak çark çevresine teğet olarak kanallara aktarılırlar.

Bu fanlar daha çok endüstriyel tesislerdeki toz toplama sistemlerinde ve soğutma sistemlerinde kullanılan en temel ekipmanlarıdır. Radyal tip fanlar 4 kısma ayrılır;

Eğimsiz tip; yüksek basınçlı klima sistemlerinde ve endüstriyel fabrikalar da malzemelerin nakli için kullanılır.

Öne eğimli kanatlı tip; a lçak basınçlı havalandırma sistemlerinde kullanılır.Klima cihazları, evlerde kullanılan sıcak hava aparayleri ve fanlı serpantinlerde de kullanılırlar.

Geriye eğimli kanatlı tip; iş yerlerinde fabrikalarda veya tesislerde genel havalandırma sistemi olarak kullanılırlar.

Aerodinamik kanatlı tip; bu fanlarda yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi genel havalandırma sistemlerinde ve ayrıca büyük hava debilerinde kullanılırlar.